Rozhovor - Libor Coufal

Libore, řekněte mi, co vás k americkému fotbalu přivedlo?

To je zajímavá otázka. Popravdě v době kdy jsem o fotbale nic nevěděl, se mi líbila představa, jak všichni nahánějí toho jednoho s míčem a on jim svou rychlostí s šikovností uniká. Až později jsem zjistil, že v tomto sportu nejde ani tak o “toho jednoho“, jako spíš o spolupráci všech. A čím víc jsem této hře začal rozumět, pochopil jsem, že na světě snad není týmovější hry. Co mě ovšem nadchlo nejvíce, je její “čistota“, žádné simulování, jen výjimečné spory soupeřů, případně hráčů s rozhodčími, i tímto je tento sport jedinečný.

Přesto mnozí tuto hru povařují za nelogickou a nerozumí jí.

A to je právě ono, často máme sklony věci, kterým nerozumíme odsuzovat, případně je označovat jako hloupé. Nicméně jak mnozí potvrzují, pokud tuto hru pochopíte, je jako droga. Ne nadarmo je označována jako šachy s lidmi. Má nepřebernou spoustu taktických prvků, musíte plánovat další postupy v závislosti na pozici na hřišti, počtu pokusů, které vám zbývají k postupu a hlavně pak času, ten hraje v tomto sportu velkou roli. Prostě to je mnohdy hotová alchymie (směje se). Jak je o nás známo, každý Čech je trenérem, je proto zábavné pozorovat některé při přenosu jak spekulují co by se mělo udělat, co ten či onen tým udělá. Dává to sledování neuvěřitelný náboj. Pak také to, že do konce není nic rozhodnuto, jelikož poslední 2 minuty zápasu čas běží dle specifických pravidel, dá se toho za tento úsek hry stihnout opravdu hodně a ne zřídka se stává, že v tomto úseku hry dochází k otáčení průběhu zápasu.

Celosvětově je NFL(americká národní liga) ligou s největší průměrnou návštěvou, čím to je že u nás se takové oblibě netěší?

Nato je složité odpovědět, nicméně myslím, že na vině bude nedostatečná osvěta. Zatím jsme tuto hru nedokázali divákům dostatečně přiblížit. Nicméně pevně věřím, že v poslední době se toto výrazně zlepšuje. Což dokládá i návštěvnost zápasů u některých týmů, která dosahuje 700, což je číslo o kterém se nám v minulosti ani nezdálo.

A jak je tomu u Vás?

Naše zápasy loni sledovalo v průměru přes 200 diváků na zápas. Toto číslo ovšem bylo výrazně ovlivněno počasím, kdy na každém domácím zápase pršelo a jelikož hrajeme na hřišti bez kryté tribuny, chápu, že pro mnohé to bylo překážkou účasti. Snad jsme si smůlu na počasí vybrali.

Mluvil jste o osvětě a o přiblížení k divákům, co v tomto ohledu děláte?

Předně jsou naše zápasy komentovány. Komentátor přibližuje divákům dění na hřišti a hlavně pravidla, aby do hry snadněji pronikli a orientovali se v ní. Pak taky se snažíme nalákat diváky doprovodným programem. V minulosti to byli různé přestávkové soutěže, pivo zdarma a podobné. V těchto akcích bychom rádi pokračovali i letos.

Zaměřme se nyní víc na váš tým, v jaké soutěži nastupujete a jaké jsou vaše cíle?

Letos jsme se přihlásili do 7s ligy (hrané 7 na 7), tedy ČLAF C, a jelikož jsme výrazně obměnili kádr, který je momentálně velmi mladý, čítající několik juniorů, nejspíše nebudeme hrát o přední umístění. Rádi bychom ovšem uspěli ve všech domácích zápasech, na které tímto čtenáře zveme, a zajistili si tak postup alespoň do play-off, do kterého letos postoupí 6 ze 13 účastníků ligy.